Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website

• A
PBU in numbers2_oczyszczalnie mapa projektów

Mecz towarzyski we Lwowie

02 / 10 / 2019

27 września świętowaliśmy we Lwowie Europejski Dzień Współpracy. Rozpoczęliśmy od spotkania w budynku Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej „SKIF”, gdzie Marek Horbań, prezes Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Lwów, jednego z pierwszych polskich klubów piłkarskich, opowiedział o historii klubu, jego największych osiągnięciach i planach sportowych na przyszłość. Dziennikarze sportowi Iwan Jaremko i Bogdan Lupa dyskutowali o tradycjach piłkarskich Lwowa, jego najwybitniejszych zawodnikach i wspólnym polsko-ukraińskim dziedzictwie sportowym.

Zaproszeni goście mieli również okazję usłyszeć informacje o stanie realizacji naszego Programu. „Bardzo cieszymy się, że możemy znowu gościć we Lwowie tym razem bezpośrednio angażując się do promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonani, że nasz mecz towarzyski będzie prawdziwą kontynuacją sportowych tradycji Lwowa”, zaznaczył Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Po spotkaniu na Uniwersytecie, na murawie najstarszego stadionu lwowskiego rozegrany został mecz towarzyski pomiędzy drużynami młodzieżowymi. Wzbudził on olbrzymie emocje zarówno zawodników jak i kibiców obydwu zespołów. Wyrównana gra doprowadziła do remisu 2:2.  Następnie mecz rozegrali zawodnicy i sympatycy „Pogoni” Lwów oraz reprezentacja Programu. Pierwsze minuty spotkania pokazały niewielką przewagę drużyny PBU i już po kilkunastu minutach prowadziła ona 0:1. Jak na zawodowców przystało, drużyna „Pogoni” szybko wyrównała wynik, a po kilku minutach przejęła prowadzenie. Głośny doping dla naszej drużyny zmobilizował ją do walki. Przepiękne akcje w ataku, determinacja zespołu i finalne zagranie główką Rafała Balińskiego doprowadziły do remisu 2:2 i to dosłownie w ostatniej sekundzie meczu.

Kibicom i zawodnikom dziękujemy za współpracę i wspaniałą wspólną zabawę.

Wydarzenie było jednym z ponad 100 wydarzeń zorganizowanych w tym roku w całej Europie w ramach Europejskiego Dnia Współpracy. Europejski Dzień Współpracy obchodzony jest dla uczczenia osiągnięć europejskich regionów i państw, które współpracują ponad granicami narodowymi.