Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego Elizy Orzeszkowej i Ludwika Zamenhofa w Grodnie i Białymstoku

Acronym

ORZ-ZAM

NUMBER

PBU2/0988/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-BY

LEAD BENEFICIARY

Państwowy Uniwersytet Grodzieński im. Janka Kupały (Hrodna Oblast, Belarus)

BENEFICIARY

Uniwersytet w Białymstoku (Podlaskie Voivodeship, Poland)

TOTAL BUDGET 38 130.00 € ENI CO-FUNDING 34 316.00 €
DURATION 18 months 01.11.2020 - 30.09.2022

Project description

Okolice Grodna i Białegostoku są częścią wielokulturowego i wielojęzycznego regionu przygranicznego. Przeprowadzając badania dotyczące wielu przedstawicieli polskiej kultury i nauki, takich jak Eliza Orzeszkowa,  Adam Mickiewicz, Ludwik Zamenhof itp., nie można pominąć faktu, że urodzili się i mieszkali oni na terenie dzisiejszej Białorusi. Dlatego studium postaci należących do różnych kultur wymaga wspólnego wysiłku naukowców z Polski i Białorusi.

Projekt ORZ-ZAM ma na celu promocję kultury i historii regionów przygranicznych poprzez zachowanie i rozwój historyczno-literackiego dziedzictwa Elizy Orzeszkowej i Ludwika Zamenhofa. Ponadto projekt pozytywnie wpłynie na turystykę transgraniczną oraz zwiększy różnorodność i jakość istniejących usług turystycznych. Pierwszym planowanym produktem jest nowa trasa turystyczna „Ścieżki życia i pracy Orzeszkowej”. Połączy ona wszystkie ważne  historycznie i kulturowo miejsca związane z życiem polskiej pisarki, znajdujące się na ziemi grodzieńskiej. Wraz z trasą powstanie specjalnie przygotowana wycieczka, dostępna w trzech wersjach językowych (białoruskiej, polskiej i angielskiej), oznaczona tablicami informacyjnymi. Kolejnym efektem będzie wzbogacenie o podobną wycieczkę, również dostępną w trzech językach (białoruskim, polskim i angielskim) istniejącego białostockiego „Szlaku esperanto i wielu kultur”. Będzie ona prezentować zarówno aktualnie dostępne, jak i nowe, ustalone przez środowisko naukowe, fakty. W celu rozpowszechnienia i potrzymania rezultatów projektu, dla obu tras zostaną opublikowane materiały promocyjne, takie jak ulotki i broszury informacyjne.

Opracowane trasy jako produkty turystyczne będą następnie wykorzystywane przez przewodników i biura podróży. Wymiernymi efektami projektu będą również publikacje – zbiór prac naukowych z konferencji międzynarodowych i broszury promujące szlaki.

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless