Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Rezerwat Biosfery Roztocze

Acronym

Bio-reserve

NUMBER

PBU2/0861/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.2 Promotion and preservation of natural heritage

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Local Tourist Organisation "Roztocze" (Lubelskie Voivodeship, Poland)

BENEFICIARY

City of Tomaszów Lubelski (Lubelskie Voivodeship, Poland)
City of Zhovkva (Lviv Oblast, Ukraine)

TOTAL BUDGET 59 777.00 € ENI CO-FUNDING 53 799.30 €
DURATION 17 months 01.07.2020 - 30.11.2021

Project description

Roztocze to wyjątkowy pod względem geograficznym i przyrodniczym region w Europie, na terenie którego znajduje się ponad 400 cennych miejsc po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej. W 2019 roku ten transgraniczny obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Konieczne było jednak podjęcie wspólnych działań w celu zwiększenia rozpoznawalności jego marki. Rozwiązania wymagał problem słabej wiedzy o walorach ekologicznych Roztocza i funkcjonowaniu Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Roztocze” oraz o potrzebie ochrony jego dziedzictwa przyrodniczego. Niewystarczająca była również dwustronna współpraca pomiędzy osobami zaangażowanymi w edukację ekologiczną i pozaszkolną.

Szeroko zakrojona promocja realizowana poprzez konferencje, wizyty studyjne, media społecznościowe oraz publikację broszury przyczyniła się do rozwoju turystyki i poprawiła rozpoznawalność tego przygranicznego regionu. Kampania medialna, obejmująca spoty telewizyjne i radiowe oraz dwa profile tematyczne na Facebooku prowadzone przez polskich i ukraińskich beneficjentów, umożliwiła rozpropagowanie informacji o atrakcjach przyrodniczych Roztocza i działaniach projektowych. Materiały promocyjne związane z Transgranicznym Rezerwatem Biosfery UNESCO „Roztocze”, dystrybuowane przez uczestników wizyt studyjnych, trafiły do dzieci zamieszkujących na tym terenie. Wydana w nakładzie 4000 egzemplarzy 16-stronicowa publikacja "Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze" była rozprowadzana podczas imprez (2-dniowych konferencji i wizyt studyjnych) organizowanych w ramach projektu oraz po jego zakończeniu.

Partnerzy projektu Bio-reserve zakładają, że działania projektu przyczynią się do pogłębienia wiedzy o wspólnym dziedzictwie przyrodniczym, a tym samym zainicjują dalszą współpracę w zakresie jego promocji. Spoty medialne i profile na Facebooku pomogą w popularyzowaniu rezerwatu, a zaangażowanie nauczycieli i uczniów z Polski i Ukrainy znacząco wpłynie na rozpowszechnienie rezultatów projektu. Jego partnerzy planują też opracowanie wspólnego dokumentu strategicznego dotyczącego promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego.

Gallery

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless