Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Karpacki Szlak Architektury Drewnianej - wspólne działania na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego

Acronym

WOODENARCH

NUMBER

PBU2/0845/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Stowarzyszenie Samorządów "Euroregion Karpaty - Ukraina" (Lviv Oblast, Ukraine)

BENEFICIARY

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna (Podkarpackie Voivodeship, Poland)

TOTAL BUDGET 66 525.00 € ENI CO-FUNDING 59 872.50 €
DURATION 16 months 01.07.2020 - 31.10.2021

Project description

Ukraińsko-polskie pogranicze jest regionem o znaczącym potencjale przyrodniczym i kulturowym. Bogate i zróżnicowane dziedzictwo kulturowe różnych grup etnicznych i etnograficznych zamieszkujących ten obszar zawiera się w starych drewnianych budynkach, charakterystycznych dla tego obszaru. Nie są one jednak wystarczająco promowane jako produkt turystyczny. Projekt WOODENARCH został opracowany w celu promocji tych obiektów i stworzenia konkurencyjnego produktu transgranicznego, który obejmowałby obszary obwodów lwowskiego, zakarpackiego, iwanofrankiwskiego i województwa podkarpackiego.

Realizacja projektu WOODENARCH umożliwiła stworzenie i promocję wspólnego szlaku transgranicznego podnosząc jednocześnie świadomość lokalnej społeczności w tej dziedzinie. W pierwszej kolejności partnerzy projektu przeprowadzili inwentaryzację obiektów architektury drewnianej i zapoznali się z najlepszymi praktykami tworzenia szlaków architektury drewnianej. Następnie zaprojektowano Karpacki Szlak Architektury Drewnianej, opublikowano mapy nowo utworzonego szlaku, stworzono 3 wirtualne wycieczki, zainstalowano 14 tablic informacyjnych po stronie ukraińskiej i polskiej. Aby przyciągnąć uwagę lokalnych społeczności i podkreślić znaczenie ochrony dziedzictwa, zorganizowano 8 lokalnych spotkań w miejscach, w których znajdują się świątynie wpisane na listę UNESCO. Zorganizowano również konkurs fotograficzny "Drewniane skarby Karpat". W drewnianych obiektach odbyły się trzy koncerty muzyki sakralnej, które można obejrzeć w Internecie.

Efekty projektu WOODENARCH będą miały długotrwały wpływ na mieszkańców, decydentów i gości obwodu lwowskiego, iwanofrankiwskiego i zakarpackiego oraz województwa podkarpackiego. Ponadto utworzona trasa turystyczna będzie wykorzystywana przez odwiedzających i może stać się kamieniem węgielnym przyszłego rozwoju infrastruktury turystycznej w Karpatach na pograniczu ukraińsko-polskim.

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless