Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Przyrodnicza skarbnica ponad granicami

Acronym

NatureTreasury

NUMBER

PBU2/0832/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.2 Promotion and preservation of natural heritage

PARTNERSHIP

PL-BY

LEAD BENEFICIARY

Białowieski Park Narodowy (Podlaskie Voivodeship, Poland)

BENEFICIARY

Wydział Edukacji Rady Miasta Pińsk (Brest Oblast, Belarus)
II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce (Podlaskie Voivodeship, Poland)
Państwowa Placówka Oświatowa "Szkoła nr 3 w Pińsku" (Brest Oblast, Belarus)
Lokalny Fundusz Ekologiczny "Rezerwaty Przyrody Obwodu Brzeskiego" (Brest Oblast, Belarus)
Powiat Hajnowski (Podlaskie Voivodeship, Poland)

TOTAL BUDGET 66 768.00 € ENI CO-FUNDING 59 968.00 €
DURATION 12 months 01.06.2021 - 31.05.2022

Project description

Puszcza Białowieska i Polesie to wyjątkowy obszar przyrodniczy pogranicza z zachowaną naturalną florą. Zachowała się nie tylko roślinność, ale także różne tradycje mieszkańców dotyczące stosowania ziół. Od lat zwyczaje te są inspiracją dla kultury ludowej, w tym: haftu, tkactwa, pieśni i wierzeń. Niestety, współcześnie tradycje tego obszaru nie są zbyt popularne w Polsce i na Białorusi.

Jednocześnie ciągłe komercyjne wykorzystywanie roślin uprawnych pochodzących z naturalnych siedlisk stanowi poważne zagrożenie dla ich bioróżnorodności, trwałości gatunków i istnienia naturalnych ekosystemów. W wyniku tego procesu lokalne społeczności coraz bardziej uwrażliwiają się na problem wymierania rzadkich roślin i zagrożonych gatunków.

Projekt NatureTreasury został zainicjowany przez 3 partnerów z Polski i 3 z Białorusi. Jego celem  jest uświadomienie mieszkańcom konieczności ochrony cennych i zagrożonych wyginięciem roślin. Co więcej, należy to robić nie poprzez ograniczenia, ale wskazując silne więzi między tradycjami zielarskimi a mieszkańcami. Projekt zaprezentuje alternatywne rozwiązanie - uprawę ziół jako roślin rolniczych. Dzięki temu tereny te pozostaną atrakcyjne dla turystów, a tradycyjnie uprawiane dziś zioła mogą stać się produktami lokalnymi.

Projekt przygotuje miejscowych nauczycieli i uczniów do opracowania oryginalnych programów, które zwrócą uwagę mieszkańców na problem. Będą oni wspierani przez dwa Centra Edukacyjne, utworzone przez partnerów. Działalność badawcza uczniów będzie prowadzona pod nadzorem pedagogów, a zebrane materiały zostaną opublikowane w broszurze „Szkic zajęć”. Dla pozyskania szerszej publiczności zostaną stworzone mobilne wystawy. Efekty projektu zwiększy Obóz Transgraniczny „Żyj mądrze z naturą” oraz Festiwal „Skarbiec przyrody bez granic”.

Wszystkie te działania wzmocnią więzi ludzi z naturą i będą miały w przyszłości pozytywny wpływ na poziom życia mieszkańców. Dodatkowo współpraca transgraniczna regionów wzbogaci wymianę dobrych praktyk między  obszarami cennymi pod względem przyrodniczym i   edukacji ekologicznej.

Gallery

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless