Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol w Polsce i w mieście Czerwonogród na Ukrainie – poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej

Acronym

KSICHER

NUMBER

PBU1/0302/16

Project type

Regular project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.2 Promotion and preservation of natural heritage

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Gmina Księżpol (Lubelskie Voivodeship, Poland)

BENEFICIARY

Rada Miasta Czerwonogród (Lviv Oblast, Ukraine)

TOTAL BUDGET 2 519 146.08 € ENI CO-FUNDING 2 267 231.47 €
DURATION 35 months 01.09.2018 - 31.07.2021

Project description

Polska gmina Księżpol wraz z rzeką Tanew znajduje się na cennym przyrodniczo terenie objętym ochroną systemu „NATURA 2000”. Na Ukrainie rzeka Bug przepływa przez terytorium Czerwonogrodu, miasta o silnych korzeniach górniczych i przemysłowych. Z roku na rok stan wód w obu rzekach pogarsza się z powodu zanieczyszczenia. W gospodarstwach domowych gminy Księżpol brakuje kanalizacji, a w Czerwonogrodzie oczyszczalnia ścieków wymaga modernizacji.

Projekt KSICHER obejmuje wyzwania środowiskowe chroniące naturalne dziedzictwo rzek przepływających przez obszar przygraniczny Polski i Ukrainy. Istniejąca w Księżpolu oczyszczalnia ścieków zostanie rozbudowana, zaś w pobliskich wsiach: Stare Króle, Markowicze, Gliny i Cegielnia-Markowicze powstanie kanalizacja sanitarna. W Czerwonogrodzie oczyszczalnia ścieków zostanie zmodernizowana, a nagromadzone osady zostaną ponownie wykorzystane do produkcji nawozów organicznych i stworzenia zielonych terenów miasta. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych projekt zawiera wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, wspólne szkolenia i publiczne wydarzenie w plenerze stymulujące współpracę między partnerami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego. We wspólnych publikacjach i artykułach prasowych będzie promowany zdrowy styl życia poprzez wykorzystanie zasobów naturalnych do turystyki aktywnej.

Projekt KSICHER pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne poprzez lepszą gospodarkę ściekową. Rzeka Tanew powróci do swojej pierwotnej czystości (klasy III), poprawi się także jakość wód rzeki Bug. Działania w ramach projektu zmniejszą również dysproporcje i podniosą poziom życia na obszarze przygranicznym. Turyści i mieszkańcy skorzystają z cennych przyrodniczo obszarów jako przyszłego miejsca wypoczynku na polsko-ukraińskiej granicy.

Gallery

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless